خانه / نکات مشاوره ای / مشکل وحشتناک بیکاری برای مهندسی ها و بالاخص مهندسی عمران

مشکل وحشتناک بیکاری برای مهندسی ها و بالاخص مهندسی عمران

با عرض سلام خدمت دوستان گرامی ، امیدوارم که همواره در مسیر رسیدن به موفقیت با ثابت قدم بودن حرکت کنین و به هیچ عنوان به حرف ها و نگرش های منفی که امروزه متاسفانه زیاد هست ، توجهی نکنید . این مقاله من هم امروز در همین راستا نوشته شده ، بنده همواره سعی کردم که کنکور کارشناسی ارشد عمران رو از دیدی نزدیک تر برای داوطلبین عزیز مورد نقد و بررسی قرار بدم و خب سعی رو هم داشتم ، منتها مشکلی که وجود داره این هست که بسیاری از دوستان عزیزی که برای مشاوره به بنده مراجعه می کنند ، یک حالت دلسردی در خود دارند ، و اون مسئله هم در واقع مسئله کمبود کار یا بیکاری و نبود کار برای کلیه مهندسان و حالا در بحث تخصصی ما مهندسی عمران هست . لذا در این مقاله بنده سعی کردم اون دانش و اطلاعات ناچیز خودم رو تا حد امکان برای عزیزان بازگو کنم :

مشکل تا چه حد جدی است ؟

برای این که فضای کاری یا به قول ما مدیریت پروژه ای ها اسکوپ کار کمی مشخص بشه ، نمونه پیام زیر که برای من در شبکه های اجتماعی فرستاده میشه رو قرار میدم :

 استخدام مهندس عمران

و البته بعد از چند ماه :

مشکل بیکاری مهندس

اما این تمام کار نیست ، خب بعضی از دوستان هم نتوانستن این قضیه رو تحمل بکنن و خودشون یک کاری رو برای خودشون دست و پا کردن ، البته این کارها که این عزیزان انجام میدن بیش تر ماهیت پژوهشی داره ، مثل انجام پایان نامه و یا انجام پروژه بتن و فولاد که پیج هایی مثل پیج های زیر رو خودتون به وضوح در اینستاگرام دیدید :

پروژه دانشجویی و تدریس دروس عمران

اما با این وجود مشکل اینجاست که عده ای نیز در این میان به کارهای نادرستی هم روی آوردن که واقعا علاوه بر این که از لحاظ قانونی و شرعی مشکل دار هست ، عزت مهندسان عزیز رو به شدت خدشه دار می کنه ، قیمت های بسیار پایین دادن هم از این دسته هاست که خبر این قیمت ها باعث ناراحتی سایر قشر مهندسی میشه ، در عکس زیر که متاسفانه علنا داره مهندس ناظر تبلیغ می کنه که من اوکی میدم :

بیکاری مهندسان عمران

متاسفانه باید عرض کنم که اما این هم پایان کار نیست ! برخی از مهندسان عزیز در این میان در واقع به کارهایی روی آوردن که هیچ ربطی به رشته خودشان نداره و گاهی حالت دلالی و بازاریابی داره و گاهی هم خدماتی و … هست . در این جا چند مورد از این موارد که بنده دیده ام رو برای شما عزیزان بر می شمارم :

مشاغل حاشیه ای که مهندسین به اجبار انجام می دهند :

کفسابی

کفسابی

بله درست شنیدید ، کفسابی یا کف سابی ساختمان – به این معنا که شخص میره و سنگ کف ساختمان ها رو با دستگاه ساب زن ساب می زنه . و یا یک کفساب استخدام می کنه و با با واسطه کار کفسابی رو انجام میده … معمولا وقتی سنگ کف با هم تراز نیستند و اذیت می کنند ، مردم مخصوصا شب عید از خدمات کفسابی استفاده می کنند ، اگر شما به سایت کفسابی برید ، می بینید که این وب سایت نسبت به سایت های دیگه از نظم و ترتیب بیش تر و مطالب علمی تری برخورداره . ولی اگه بهتون بگم که این سایت در واقع برای یک مهندس عمران از دانشگاه های سرآمد کشوره اون وقت چه حسی دارین ؟ بله متاسفانه این وب سایت متعلق به یکی از دوستان عمرانی شاخص هست. واقعا به این وب سایت نگاه کنید و اونو بخونین ، اگه این رو بنده عرض نمی کردم ، چند درصد این حدسو می زدین ؟ البته می تونیم بگیم که بخشی از این بحران به دلیل بحران اقتصادی هست و این کار موقتیه ولی به هر حال کار کفسابی از لحاظ پرستیژ اون هم به این شکل برای چنین شخصی واقعا ناراحتت کننده است و یه جورایی میشه گفت که آبرو ریزیه !

طراحی سایت با قیمت ارزان

طراحی سایت ارزان

دانشجوها به طور کلی به علت این که بسیار در پروژه هاشون با کامپیوتر کار می کنند ، در کار با کامپیوتر و وب و … استاد هستند ، چه بسا همین خدمات کامپیوتری بتونه در مواردی مشکل گشای اون ها باشه ، مثلا می تونن خدمات طراحی سایت ارزان قیمت انجام بدن . اگر بگم که وب سایت سایت طرح در زمینه طراحی سایت ارزان ، برای یک مهندس عمران هست چی ؟ اون هم یک مهندس عمران با تحصیلات عالی ! به وب سایت سری بزنید و مطالب در زمینه طراحی سایت رو ببیند که چقدر تخصصی نوشته شده ! اما اگه حالت کلی وب سایت رو نگاه کنید ، آیا خودتون متوجه میشید که طراحش یک مهندس عمرانه ؟ اگه اینو نمی گفتم چی ؟ واقعا حدس می زدین ؟ چرا که همه چیز در این سایت در جای خودش قرار گرفته … و به طور کلی باید بگم که خب این مسائل واقعا ناراحت کننده است ! مسلما چنین مهندس عمرانی نیز در مورد این که رشته اصلی اون چی بوده حرفی به مشتری ها نخواهد زد و میگه : تخصص من تنها طراحی سایت ارزان قیمت هست !

خرید و فروش بک لینک

خرید بک لینک

این روش هم که برخی دوستان استفاده می کنند خیلی ساده است ، چند تا سایت در موضوعات مختلف می سازید و از دیگران میخواهید در آن مطلب بنویسند ، بعد از آن ها لینک یا به قول دوستان فعال در زمینه سایت بک لینک می فروشید ، سایت خرید بک لینک هم برای دوستان عمرانی هست که در زمینه خرید و فروش بک لینک فعالیت دارند . به این سایت نگاه کنید، واقعا هیچ چیز ندارد ، فقط یک جدول و والسلام ( مثل مشاور املاک که فقط یک میز می خواهد! 🙂 ) و در ضمن کسب درآمد آن به نسبت ساده تر است !

البته این سایت هنوز به درآمد نرسیده ولی اگر برسد زحمت آن خیلی کم خواهد بود ! لازم نیست که نگران فروش آن باشید ، بک لینک خیلی خیلی مشتری زیادی دارد ، چون هرکس بخواهد در گوگل سایتش را بالا ببرد باید به ناچار بک لینک بخرد . این کار اگرچه پرستیژ ندارد ولی حداقل آبروریزی هم نیست ! ولی مشکلش این است که خیلی دیر به درآمد می رسد !

دلم نمی آید از این یکی به راحتی عبور کنم :

بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ

کار بسیار بسیار رایجی در میان دانشجویان است . ( که متاسفانه ظاهرا دولت از آن حمایت می کند. ) بسیاری از دانشجویان و افراد مختلف بیکار به این کار پیوسته اند و از طرفی هم جالب است که بسیار هم طرفدار پیدا کرده است . در این کار باید یک سری محصولات که ظاهرا نسبت به قیمتشان کیفیت بالایی ندارند را بخرید و آن را به دیگران بفروشید ، از آن جایی که این محصولات خریداران زیادی هم ندارد ، شاید مجبور شوید که این محصولات را به وابستگان و فامیل ها به شکلی رد کنید . در این میان اگر افرادی را هم معرفی کنید که آن ها هم همین کار را بکنند ، از این وسط چیزی هم گیر شما خواهد آمد .در این عرصه که از ادبیات خاصی مثل ویژن ، پارادایم ، لیدر و … استفاده می شود ، جالب این جاست که بسیاری از دانشجویان امیدوارند که بتواند به درآمد ماهانه بالای ۱۰۰ میلیون دست یابند . بعضی نیز پس از مدتی نتیجه نگرفتن دست کشیده و به قولی رازهای مخفی شرکت ها را برملا می کنند.

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای

برنامه ای که در شبکه یک سیما درباره بیکاری پخش شد !

این بخش در واقع به قدری واضح است که زبان بنده از شرح آن قاصر است ، در واقع مجری در این برنامه به صراحت تحصیلات عالی رو عامل بیکاری می خونه و به زبان شوخی میگه یا بچه هاتون رو نفرستین درس بخونن یا همون در سطح ابتدایی و اینا باشن ! این آمار بیکاری که در این کلیپ پخش میشه ظاهرا مورد تایید هم قرار گرفته و واقعا ناراحت کننده است ، این کلیپ در شبکه های اجتماعی مثل بمب ترکید . لذا پیشنهاد می کنم اگه از افرادی هستین که زود روحیه خودشونو از دست میدن این کلیپ رو تماشا نکنید !

مشکل کجاست ؟

بر اساس پیگیری هایی که از شرکت های مختلف در مصاحبه ها و … به دست میاد ، مسئله ای که هست ، مسئله بحران اقتصادی است ، عامل این بحران در واقع سیاست های اقتصادی دولت است که در دانشگاه شریف ، در واقع نماینده انجمن اسلامی مستقل دانشگاه تهران ، سیاست های اقتصادی دکتر روحانی رو مورد نقد خودش قرار داد :

به نظر می رسد مشکل جدی تر است … نه ؟

اگر با کسانی که رزومه استخدام شرکت ها را بررسی می کنند مصاحبه ای هرچند کوتاه داشته باشید ، متوجه خواهید شد که ظاهرا مشکل جدی تر از حد تصور است ، بسیاری می گویند برای استخدام یک مهندس عمران ، تعداد رزومه های ارسالی در حدود چند تا یا چند صد تا نیست بلکه حدود چند هزارتا است !

راستش را بخواهید ، حالا که خودمان هستیم ، باید بگویم بله ، تحلیل هایی به مراتب بدتر از مسائل بحران اقتصادی وجود دارد ، این تحلیل ها بسیار تلخ هستند و برای دانشجویان دارای تحصیلات عالی که در ایران هستند ( مثل خود من ) ناراحت کننده هستند ، یکی از مهم ترین تحلیل هایی که در میان مهندسان سر و صدا راه انداخته بود ، توسط فرارو در مصاحبه با سعید لیلاز منتشر شد ! در این مصاحبه بر این نکته تاکید شد که مسکن دیگر هرگز و هرگز رونق ثابت را نخواهد داشت ! این تحلیل که به مراتب ناراحت کننده بود ، بازتاب های گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت

 گزارش فرارو از وضعیت مسکن

البته این تحلیل ها بعضا توسط اساتید دانشگاه هم بیان می شود ، با توجه به این که ایران در زمانی با توجه به موقعیت زمانی خاص ، تعداد فوق العاده ای سد ساخته است ، بسیاری می گویند که تا سال های متمادی آینده هرگز سدی در کشور کلید نخواهد خورد ! یعنی اصلا برخی می گویند که تحصیل دانشجویان در زمینه ساخت سد ، کاری عبث برای کشور است و دانشجویان اگر خیلی به این زمینه ها علاقه دارند ، می توانند بروند در زمینه تعمیر و نگهداری سازه ها اعم از سد و … دانش و البته تجربه ( دانش بدون تجربه هیچ ارزشی ندارد ) کسب کنند !

اگر اوضاع اقتصادی درست شد چه می شود ؟

راستش در این باره باید کارشناسان اقتصادی در زمینه کاری ما که زمینه صنعت ساخت هم هست ، اظهار نظر کنند ، اما نکته ای دیگر هم وجود داره ، و اون تعداد مهندسان هست ، متاسفانه بر اساس آماری که فوربز منتشر کرد ، ایران ، یکی از پر مهندس ترین کشورهای جهان است که اگر نسبت به جمعیت خود بسنجیم ، خواهیم دید که از لحاظ تعداد مهندس در جهان نظیر ندارد ، یعنی اگر هم مشکلات اقتصادی به فرض محال درست شود ، مشکل تعداد مهندسان هنوز پابرجاست ، نمودار زیر این مسئله را به وضوح بیان می دارد :

تعداد مهندسان - گزارش فوربز

نتیجه گیری بحث

راستش را بخواهید ، بنده که خود با توجه به این اطلاعات اصلا نمی توانم نتیجه خوب و قابل قبولی بگیرم ، اما با این حال تنها راه پیش روی مهندسان عمران که به دنبال استخدام و رهایی خود از بیکاری هستند ، به نظر بنده داشتن امید و توکل به خداست ، امیدوارم که مسئولین مربوطه در این زمینه ها چاره ای بیاندیشند ! با این حال نظر نکته ای که همه ی اقتصاد دانان روی آن تاکید دارند یک چیز است : اقتصاد غیر قابل پیش بینی است ! و این که ممکن است همه این شرایط تغییر کند ، پس توصیه من به شما داوطلبان و دوستان عزیز خودم این است که به هیچ عنوان روحیه خود را نبازید و امید داشته باشید !

توجه : برای دیدن وضعیت کاری و درآمد مهندسان در ایالت های مختلف آمریکا (ماهی ۴۰ میلیون تومان!) اینجا کلیک نمایید!

چرا نباید در این وضعیت پزشکی بخوانیم؟ روی این لینک کلیک کنید تا متوجه شوید که پزشکی خواندن کار درستی در این شرایط نیست!

توکل به خدا

کانال تلگرام آهنگ جدید

درباره امین کاویانی

امین کاویانی هستم . دانشجوی مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه تهران. در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی عمران سال ۹۴ توانستم رتبه ی ۴۷ کسب کنم. علاقه مند هستم که در زمینه مشاوره به داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد عمران کمک کنم.

هم چنین بخوانید:

چجوری برای کنکور انگیزه بگیریم ؟ + جملات انگیزشی کنکوری

نکته ای که همه ی داوطلبان کنکور همیشه دنبالش هستند همینه ، مشکل انگیزه نداشتن …

79 دیدگاه

 1. داداش مهندس پایه سوم معماری هستم و دارم برای گرفتن گواهینامه پایه یک رانندگی تمرین میکنم با بنز ده تن روی تپه. شما امیدوار باش.

 2. سلام مهندسی عمران بیشتر بازار کار داره یا معماری ؟ من ترم اول عمرانم یکم سخت بنظر میرسه ریاضی فیزیکش زیاده میخواستم ببینم اگه تغییر رشته بدم معماری کار عاقلانه ای کردم یا نه؟

 3. کسانی که میگن پول نداریم من کلی تحقیق کردم نتایجش رو میگم . بهترین شغل بازریابی (بیمه مواد غذایی طلا و جواهرات ) کار در مشاور املاک تدریس دروس کنکوری و ترجمه من دوران دانشجوییم دلال زعفرون بودم پونصد هزارتومن زعفران فله از قائنات خریدم جعبه هم خریدم خ اوردم خابگاه بسته بندیش کردم به توریستها و فروشگاه و رسترانها و هتل ها میفرختم با سود صد درصدی کلا بازاریابی چیزهای لاکچری گرانقیمت درامد زیادی داره.

 4. لیسانس مکانیک دارم به خدا از فشار بیکاری رفتم جلوی یه مکانیکی گفتم من دیپلم دارم ۲سال اونجا کار کردم به خدا پشیمان شدم از درس خواندن

 5. سلام
  من خودم کارشناسی مکانیک خلیج بوشهر خوندم با معدل ۱۸٫۲۷
  برادرم که دو سال از من کوچکتر هست،دندانپزشکی می خونه،سال پنجمشه.من سربازی رفتم و الان دنبال کار میگردم ولی پیدا نمیکنم.برادرم هنوز درسش تموم نشده داره تو کلینیک به صورت پاره وقت کار میکنه با ماهی ۳٫۵
  دور مهندسی ها رو خط بکشید…نه مهندسی نه رشته های انسانی

  • قطعا کاراموزان وکالت درامدشون از یه کارمند بیشتره و حق الوکاله ها سقف نداره. گردش مالی پرونده های توی دادگستری ببش بیست هزار میلیارد تومنه ولی کل گردش مالی دندانپزشکی دو هزار میلیار تومنه امریکا صد هزار تا دندونپزشک داره ولی ششصد هزار تا وکیل داره . هر سال ازمون وکالت و قضاوت به صورت فیکس برگزار میشه سوای از ازمونهای استخدامی یایر دستگاهها

 6. محمد رضا انتظاری

  سلام
  من ارشد عمران هستم و شرکت پیمانکاری دارم با تمام توان و جدیت ، که مطمعنم خیلی از مهندسین ندارند یا حالشو ندارند با شرکت پیمانکاری خودم کار کردم ولی در حال حاضر فاقد هر پروژه ای هستیم چرا که وضعیت کشور ما به گونه ای شده که دیگر به عمران کشور فکر نمی شود، به علاقمندان به این صنف سفارش اکید می کنم که وقت و زندگی خود را تباه نکنند .

 7. امیدوارم مسئولین هم به مشکلات مهندسین توجه کنند

 8. ۳۵ سالمه عمران خوندم.سالهاست بیکارم.باور کنید جدول ضرب یادم رفته چه برسه مهندسی.حلال نم کنم کسانی که مسبب این بدبختی ماها شدن مخصوصا دهه شصتی ها.دیگه کار هم باشه حال کار کردن نداریم هر چند که نیست هر کی از روستا امده شهر من ادم شده و هم روستایی هاش رو برده سر کار .ای کاش درس نمی خوندم.الان کی کار کنم کی خونه بخرم کی ازدواج کنم.اکثر هم کلاسی های بنده وضع مشابه داریم.تو این سن تا صبح بشین فکر کن تا شب هم بخواب تا روز بگذره.امید وارم مثل ماها نشید.بمیریم بهتره لا اقل پول تو جیبی از خونواده نمیگیریم ابرومون بره.میدونم همه شماتت میکنید ولی مهم نیست من کار های زیادی کردم یا پول ندادن یا گفتن شرکت ورشکست شده.روم هم نمیشه برم قارسون بشم تو رستوران.ای کاش اون چند سالی که جنوب کار میکردم مثل بقیه دزدی میکردم الان اوضام این نبود.من بچه تبریزم شرمنده طولانی شد دلم خیلی پره.خیلی

 9. استخدام کسی که پزشکی خونده مثل آبخوردن هستش ولی ما بدبخت ها عمرانی ها… الآن مثل سگ پشیمونم این همه درس بخون ریاضی بخون تا دولتی قبول شی بعد بیکار بشین و سیگار پشت سیگار… مسخرست به قرآن… تو این مملکت به رشته های مهندسی ارزش قاعل نیستند…

 10. باعرض سلام
  من سه سال هست که در رشته ی عمران فارغ التحصیل شدم یکسال توکارگاه ساختمانی کارکردم بعد بعلت مشکلات شخصی نتونستم برم بعد از سه ماه دوباره تصمیم به کار گرفتم ومتاسفانه الان دوسال ونیم هست که دنبال کارم ولی پیذانکردم امسال میخواستم ارشد بدم ولی موندم که در زمینه عمران بخونم یا یه گرایش مدیریتی در معماری هست اونو بخونم یا کلا تغییر گرایش بدم به ام بی ای .ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام . خدا وکیلی با این همه مشکلات میشه ریسک کرد و درس خوند اونم تو این رشته . واقعا که افتضاحه . من دیپلم ریاضی دارم و الان سال چهارمم به رشته عمران علاقه داشتم ولی با این حرفا فک میکنم ادامه تحصیل یعنی حماقت . فکر میکنم باید یه فکر دیگه کرد نظر شما چیه؟؟؟

 11. سلام جناب اقاي مهندس كاوياني خسته نباشيد:
  من ليسانس عمرانم رو از دانشگاه ازاد گرفتم و بلافاصله خودمو براي ارشد اماده كردم الانم ارشد قبول شدم ، سوال من اينه كه اگه بخوام تو فيلد علاقه م كه عمران باشه كار پيدا كنم به نظرتون قبلش دانش نرم افزاريمو تقويت كنم يا دانش كارگاهيمو كدوم منو سريعتر به بازار كار نزديك ميكنه ممنون ميشم جوابمو بدين
  با تشكر فراوان.

 12. سلام جناب اقاي مهندس كاويان خسته نباشيد:
  من ليسانس عمرانم رو از دانشگاه ازاد گرفتم و بلافاصله خودمو براي ارشد اماده كردم الانم ارشد قبول شدم ، سوال من اينه كه اگه بخوام تو فيلد علاقه م كه عمران باشه كار پيدا كنم به نظرتون قبلش دانش نرم افزاريمو تقويت كنم يا دانش كارگاهيمو كدوم منو سريعتر به بازار كار نزديك ميكنه ممنون ميشم جوابمو بدين
  با تشكر فراوان.

 13. میلاد هستم. ۲۵ ساله دارای مدرک کارشناسی عمران از دانشگاه ازاد بین المللی نجف اباذ اصفهان….. که از خیلی از دانشگاهای ملی سر تر هسش…
  کار نیست منم دنبال اپلای هستم برم اتریش یا کانادا..
  روزنامه فروشی کنم بهتر از اینجاست.

 14. میگن کشورمون تحریمه و وضعیت اقتصادی مون ضعیفه اینا همش بهونس ، مگه کشور کره جنوبی به مدت چندین سال ارتباطشو با کل دنیا قطع نکرد تا کشورشو از داخل بسازه و پیشرفت کنه بعدش رابطه برقرار کنه
  خوب وضعیت اونموقع اونا برابر تحریم الان ماست و هیچ فرقی ندارن ، پس چرا کشور ما عقب مونده و مشاغلش روز به روز بیشتر اشباع میشن ولی اونا پیشرفت کردن؟؟؟؟خوب تنها یه جواب داره اونم اینه که مقامات بلند پایه ایران فقط به فکر منافع خودشونن و هیچ حمایتی از قشر های متوسط و ضعیف نمیشه و بیشتر سرمایه بیت المال ایران میریزه تو حلق اونا ..
  به قرآن قسم هیچوقت حلالشون نمیکنم که حق ما طبقه پایینی ها رو میخورن
  الان من دوبرم پره آدم بیکار که به نون شب محتاجن و بچه هاشون وضعیتشون آسفناکه واقعا این عدالته ؟؟؟؟

 15. با سلام مهندس عمرانم. بیکارم.تو پارک لبو میفروشم. درآمدش از عمران بیشتره روزی صد تومن کار میکنم. الان یه پرستار برای ما مهندسا قیافه میگیره.درود بر نظام مهندسی ساختمان

 16. با درود رشته مهندسی صنایع آمار بیکار زیادی داره هرجا میری میگن۵سال۱۰سال سابقه میخوان

 17. سلام جناب مهندس بزرگوار سایت بسیار وزینی دارین . جالبه بدونین رتبه یک وکالت سال ۹۴ کانون مرکز(شامل استانهای سیستان تهران سمنان هرمزگان) و کشور سرچ کن علی اکبر غلامی مهندس هوافضا از دانشگاه شریف داره و لیسانس حقوق از پیام نور فقط در تعجبم چرا این خبر مثل تغییر رشته برق شریف به پزشکی سر و صدا نکرد؟ البته قراره در اینده نزدیک ظرفیت از ازمون کانون وکلا نیز حذف شود و به سرنوشتی مشابه مهندسین عمران دچار گردد. شما فرمودین که شرکت راه اندازی کردین میشه بفرمایید چند درصد از سرمایه اولیه متعلق به خود شما بوده؟ایا پول والدین هم به کمکتان اومد؟

 18. سلام
  مهدی هستم، می خوام انتخاب رشته کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنین،
  من اگر عمران بخونم بازار کارش چه جوریه؟
  کار براش هست؟

 19. سلام ممنون از زحماتتون…
  من دانشجوی ترم چهارم عمران عمران هستم و واقعا برای کار این رشته رو انتخاب کردم هیچوقت هم دنبال درآمد خیلی زیاد نبودم ولی از بیکار شدن واقعا میترسم اینجور که شما میگین واسه عمران اصلا کار نیست اگه اینطوره تورو خدا کمکم کنید تا دیر نشده به یکی از رشته های مکانیک یا برق تغیر رشته بدم …گفتم اصلا درآمد آنچنانی نمیخام فقط کار باشه که بیکار نمونم …نظر شما چیه بمونم یا تغیر رشته بدم .خواهش میکنم کمکم کنید

 20. سلام من در حال حاضر دانشجوی ترم دوم مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر هستم ولی توی کد رشته کارنامه سبز عمران صنعتی اصفهان رو هم قبول شدم و به عمران علاقه دارم خواستم ازتون بپرسم که کار درستیه انتقالی بگیرم برم اصفهان چون دانشگاشم میگن خواهرزاده شریفه یه جورایی در ضمن ما ساکن تهرانیم

 21. سلام جناب مهندس کاویان
  با آرزوی روزای خوب برای همه ی ما مهندسای عمران که تو این برحه وارد بازار کار شدیم.نظرتون در رابطه به ورود در پروژه های خاتم الانبیاء چیه؟یه دید کلی از کار در خاتم رو بدید دوستان.
  میگن حقوقش در ابتدا کار خوبه به نسبت،مثلا ۲ تومن هستش.
  حالا حقوقش مثلا با ۵ سال سابقه کار چقد میتونه باشه؟

  • راستش در این موارد حرف و حدیث زیاد است و من ورود نمی کنم
   در حال حاضر که خاتم میگن کلا قرارداری کار می کنه و کسی استخدام نمیشه
   ولی خب برخی دوستان که وارد شدن میگن انچنان خوب نیست اوضاع
   بعضی هم میگن عالیه

 22. ای بابا انگار برا مهندسی برق کار هست. اینجا ایرانه. یه مملکت عقب مونده. شما حساب کن میری نیروگاه برق میبینی از دیپلم خیاطی به عنوان تکنسین یا حتی دامپروری در اداره برق به عنوان سیمبان استفاده میشه. هرکی هرکیه اگه میتوانستیم این پارتی بازی ها را کنار و از تخصص هر کس شغل اورا تعیین کنیم که الان حداقل تو این رکود و جایگاه نبودیم. دمشون گرم قشنگ اونا…. کارشون رو بلدن

 23. دوستان محترم به عنوان فردی که در کارگاههای عمرانی مشغول کارم و از نزدیک با نیازهای عمرانی کشور در ارتباط هستم به شما توصیه میکنم حتما قبل از انتخاب رشته مورد نظرتون نیاز جامعه رو ببینید و این رو قبول کنید که در کشور ما علاقه در اولویت چندم باید قرار بگیره وگرنه عمر و سرمایه خودتون رو به هدر میدید،الان ما با بازار بسیار بسیار اشبا مهندسی عمران عمران مواجهیم و خیلی از شماها نمیدونید که با گرفتن یه کارشناسی بسیار ساده تر در رشته hse (ایمنی کار) هم راحتتر مدرک میگیرید هم به شدت در کارگاههای عمرانی به این رشته نیاز هست با همون پرستیژ مهندسی عمران و حتی حقوق بالاتر و کار و مسولیت بسیار پایینتر، بعد از اون در کارگاهها به مهندس عمران نقشه برداری نیازه که دارای مسولیت بسیار سنگین در پروژهاس ولی امنیت شغلی و بازار کار بالایی داره چون سخته،بعد مهندسی صنایع برای دفتر کنترل پروژه کارگاه قرار میگیره و بعد مهندس معماری برای دفتر اجرایی پروژه و در اخر مهندس عمران عمران که بازار کارش ضعیفه و تعداد فارغ التحصیل زیاد داره ، اگه به زندگیتون علاقه دارید قبل انتخاب رشته مشاوره بگیرید چون با خوندن رشتهای ساده تر علوم انسانی بازار کار بسیار بهتری از مهندسی خواهید داشت با دقدقه کمتر و حقوق بیشتر،اوضاع عمران بسیار خرابه

  • املای صحیح” دغدغه ” اینطوریه مهندس جان

  • درود به شما..دوستانی که به کاراجرا علاقه دارن و میخوان که بیکار نمونن حتما برن دنبالhseچون نه تخصص بالایی میخواد و نه بهتون میگن که سابق کار بیار چون وجود یه اچ اس ای من با مدرک دانشگاهی داره اجباری میشه حتی یه درصد هم شک نکنید…من اگه میخواستم از اول درس بخونم حتما این رشته رو میرفتم

 24. سلام من امسال کنکور دارم و عاشق عمران هستم و به حرف مردم هم اصلا توجه نمیکنم چون بر این باورم که هرکسی به کاری علاقه داشته باشه و کاربلد باشه کار براش هس و بیکار نمیمونه….من هدفم عمران دانشگاه علم و صنعته ولی اگه خدایی نکرده بهش نرسم اولویت بعدیم رشته خط و سازه های ریلی باز هم علم و صنعت هس… به نظر شما این کار من میتونه درس باشه اگه عمران قبول نشدم برم خط و سازه و ارشدو برم به عمران چون با دانشجوه های این رشته هم مشورت کردم و اونم صلاح دونستن و گفتن میتونی این کارو بکنی و هیچ مشکلی هم نداره برات… میخواستم با شما هم مشورت کنم… ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 25. سلام مهندس کاویانی عزیز…
  من سال بعد فارغ التحصیل رشته کارشناسی عمران از دانشگاه ازاد شهرمون میشم بعد میخواستم واسه ارشدم کم کم برنامه ریزی کنم ولی یک مشکل خیلی بزرگ (مشکل سربازی)بنظرتون ازمون ارشد شرکت کنم یا این که برم سربازی دو سال که از مدرکم گذشت یه سال بعدش ازمون نضام مهندسی شرکت کنم (گذشت ۳سال از مدرک تحصیلی) برای کسب پروانه ////لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم کدومشو صلاح میدونین؟؟؟؟

 26. سلام
  ۱ شما برای مقطع کارشناسی برای فردی که به ریاضیات علاقه مند است بین عمران و برق از لحاط درآمد کدام را پیشنهاد می کنید
  ۲ درآمد یک مهندس عمران در شرایط فعلی چه قدر است
  ۳ در آینده فکر می کنید عمران بهتر باشد یا برق (از نظر درآمد)
  ممنون

 27. سلام به نظر شما برای خانم ها رشته ی عمران بهتر است یا معماری میشه راهنماییم کنید

 28. مهندس هایی که علاقه به کار در کارخانه های تولیدی دارند ایمیل بزنن تا راهنمایی کنم
  sajjad_1370au@yahoo.com

 29. سلام من سال آخر کارشناسی عمران-عمران هستم. میخواستم بدونم وضعیت اپلای رشته مدیریت ساخت برای دکترا چطوره؟ میشه بهش امید داشت؟ و در کل وضعیت اپلای رشته مدیریت ساخت از دانشگاه تهران یا شریف چطوره؟ ممنون میشم در این زمینه راهنماییم کنید. چون برام مهمه بعد ارشد بتونم اپلای کنم برای دکترا

 30. سلام، من چهارسال پیش در مقطع کارشناسی از رشته مدیریت پروژه فارغ التحصیل شدم و بعد از چهارسال بیکاری الان میخوام برای ارشد آزمون بدم شاید شرایط بهتر شه، اما نمیدونم تو چه رشته ای ادامه بدم و آیا همون مدیریت پروژه میتونه آینده خوبی داشته باشه؟ البته همیشه کار عمرانو دوست داشتم اما بخاطر شرایط بد کارهای عمرانی و اینکه توی شهرمون اصفهان مدیریت پروژه اصلا استفاده ای نداره تا بحال نتونستم کار مناسب پیدا کنم، پیشنهادتون برای این شرایط چیه؟

 31. سلام ٬ اینکه کارشناسی فارغ التحصیل کدوم دانشگاه باشیم خیلی اهمیت داره؟
  حتی با یادگیری نرم افزارها هم نمیشه امیدی به پیدا کردن کار داشت؟
  یعنی همه با پارتی میرن سرکار؟

 32. من مهندس عمرانم ۱۵ سال کار کردم و ۱۰ سال دانشگاه فولادو… درس دادم هدفم هم فقط راهنمایی کردن جوانان است ما خودمان نسلی بودیم که به دلیل پولساز بودن ۲۰ سال پیش عمران را انتخاب کردیم اما از هم دوره ای های ما کسانی موفق بودند که به دنبال علاقه اشان رفتند به نظر من هم چندین سال است که نیاز مملکت به مهندسین عمران اشباع شده است و حیف است که جوانان عمر و جوانیشان را برای تحصیل در این رشته تلف کنند کسانی هم که فارغ التحصیل شده اند به دنبال تغییر رشته یا بیزینسهای جانبی مثل همین کفسابی باشند

 33. سلام
  به یکی از دوستان گفتین که اگه شما بودین فرار از سربازی و ورود به بازار کار رو انتخاب می کردین

  یعنی سربازی نمیخواین برین؟

  منم خوشم نمیاد ولی خب نرم سربازی که اکثر کار ها گیر میدن به پایان خدمت

 34. سلام .
  من ترم اول عمرانم .
  با علاقه انتخاب کردم اما منظورتون رو نمیفهمم که میگید اگه علاقه دارید بیاید تو این رشته
  خب من ک به درس خوندن علاقه ندارم به کار ساختمون و سر ساختمون بودن و این حرفا علاقه داشتم که اومدم
  اگه کار نباشه که خب منم به علاقم نمیرسم
  شما مردید و این حرفا رو میزنید پس دخترا دیگه هیچی
  اینجور معلوم .
  من میخوام بعد چهارسال برم سرکار واس این که سرکار بتونم استخدام شم باید چه کارایی کنم ک پیش زمینه شه و کمک کنه
  اگه میشه ابنارو برام توضیح بدید
  ممنون

  • سلام
   در حال حاضر شرایط کاری زیاد خوب نیست
   همون طور ک اشاره کردین چون شما خانم هستین شاید برای شما هم زیاد جالب نباشه
   متاسفانه اغلب دوستان من در حال حاضر دارن برنامه ریزی می کنن ک اپلای کنن و برن خارج

  • بعد از ۴ سال باس بری تو شرکتا با برنامه کار کنی یا اینکه بشی منشی شرکتایه عمرانی
   خواهرم از من میشنوی برو حسابداری یا رشته صنایع

   • من لیسانس صنایع دارم و کارای مدیریت پروژه ها از درسای تخصصی رسته ی ماست که بچه های عمران در زمینه ی ساختمانی و بچه های رشته های دیگه تو زمینه ی پروژه های مربوط به خودشون انجام میدن ،الان بیکارم و خیلی از هم کلاسیام هم همینطورن الان اصلا نمیشه توصیه کرد برو درس بخون کاش وزارت علوم و سازمان سنجش این ظرفیت دانشگاه ها رو معقول تر برنامه ریزی میکرد حقیقتا یه مدیر یا کارشناس برنامه ریزی که سر از خود برنامه و طرحی رو اراءه میده مدیون خیلی از ادما هست

  • سلام خواهر محترم من با ۱۰ سال کار تو این فیلد بشما توصیه میکنم تغییر رشته بدهید به رشته های بهتر غیر مهندسی با توجه که شما ترم اول هستید هنوز دیر نشده است

 35. سلام اقای کاویان
  من راستش برای کنکور ۹۵ اصلا تلاش نکردم
  میخواستم یه سال بمونمو دوباره تلاش کنم
  ولی تصمیم گرفتم تلاشمو بزارم برای ارشد
  میخواستم ببینم اگه من ارشدو عمران یه چنتا دانشگاه برتر قبول بشم میتونم برا دکترا به خارج از کشور برم یا ن؟؟
  یعنی جوری هست که مهندسی عمران بخوان یا ن؟؟
  من سر ۲ راهی صنایع و عمران موندم
  من واقعا قصدم اینه که تا دکترا ادامه بدم و دکترا رو برم خارج از کشور
  میخواستم ببینم ارزش داره که تو این رشته تلاش کنم؟؟؟
  لطفا کمکم کنین

  • سلام آقا رضا
   بله که میشه ، مهندسی فعلا توی ایران فقط اوضاعش خرابه
   شما می تونین برای دانشگاه های کشورهای دیگه به سادگی اپلای کنین
   این که فرمودین دانشگاه برتر قبول بشین هم راستش قبولی در دانشگاه برتر می تونه توی رزومه شما تاثیر بسزایی داشته باشه چرا که اغلب استادها دانشگاه های تهران و شریف رو می شناسن
   در مورد انتخاب بین صنایع و عمران هم حتما و حتما با توجه به علاقه تون تصمیم بگیرین .. چون فقط همونه که مهمه

 36. من دانشجوی کارشناسی عمرانم،تازه داشتم برای ارشد یه دانشگاه برتر برنامه میریختم.تمام تصوراتم بهم ریخت که 😐
  چقدر خانوادم اصرار کردن که برم پزشکی،گوش نکردم…

 37. والا فک کنم اینکه علم رو محدود به کشش بازار کار کنیم اشتباهه. به نظرم هر کی علاقه داره باید بتونه درس بخونه ولی زمان می خواد که سیستم آموزشی ما درست بشه و رشته هایی مثل آرایشگری و آشپزی و غیره بزارن که همه برن دقیقا دنبال علاقه و تمامی اقشار جامعه تو کار خودشون تحصیلات مرتبط داشته باشن.
  تنها علاقه نیست این رشته کلا کارش سخته. من ۱۵ سال سابقه کار در پروژه های بزرگ راهسازی و سدسازی دارم و ماهی نیست یه پیشنهاد کاری با حقوق بالای پانزده تومن نداشته باشم ولی مشکل اینجاست که حالا که کار فراوونه میشه زن و بچه رو ول کرد تهران و رفت جنوب یا بیابونای بلوچستان و سه ماه یه بار خونواده رو دید؟ کی گفته یه سرپرست کارگاه یا مدیر پروژه میتونه ماهی یه هفته بیاد مرخصی و کارگاه به اون بزرگی رو ول کنه به امون خدا. شاید حرف من کمی غیر منطقی باشه ولی کلا این رشته آینده خوبی نداره. کسی حرف منو قبول نکرد به این جمله فکر کنه که وقتی بعد دو ماه میای مرخصی بچه کوچیکت نشناستت و ازت بترسه. من الان دنبال یه بیزینس مثل مواد غذایی دارم تو اینترنت میگردم.

 38. من در حال حاضر دانشجو ترم آخر مهندسی عمران هستم و سر دوراهی ادامه تحصیل و یا خدمت سربازی و بعدش ورود به بازار کار هستم. واقعا نمیدونم چیکار کنم.

 39. سلام
  من تازه دانشجو کارشناسی عمران،دانشگاه ازادی هستم
  با این حساب ترک تحصیل کنم،مگ ن؟؟

  • ببینید من میگم فقط اگه علاقه دارین بیاین عمران

   ولی اگر به دنبال پول هستین ، من این مدل انتخاب رشته رو قبول ندارم

   امسال خودتون دیدن دیگه رتبه یک تجربی کسی بود که سه سال برق شریف خونده بود.

   خودتون برین توی این لینک و نظرات رو بخونین.

 40. بیکاری در جامعه بیداد میکنه نه فقط عمران بلکه همه امیدورام درست شه

 41. سلام
  مطلب خوبی بود مهندس. اگر مایل باشی لینکت کنم

 42. وضع اكثر رشته ها همينجوري هست تنها رشته عمران نيست كلا رشته هاي دانشگاهي اشباع شده اند و فرقي بينشون نيست … يكي از يكي اشباع تر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *