2
خانه / اخبار / رتبه جهانی ایران در شاخص نوآوری سقوط کرده است

رتبه جهانی ایران در شاخص نوآوری سقوط کرده است

رتبه جهانی ایران در شاخص نوآوری سقوط کرده است
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدرضا عارف عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست انجمن‌های علمی در نمایشگاه بین‌المللی تهران با بیان اینکه بر اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ ایران باید به جایگاه نخست علم و فناوری در منطقه دست یابد، گفت: انجمن‌های علمی نقش مؤثری در تحقق اهداف علمی ایران دارند.
وی گفت: در حال حاضر ۳۵۰ انجمن علمی در کشور فعال هستند که می‌توانند در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه مؤثر باشند.
عارف با بیان آماری از رشد علمی کشور گفت:‌ در حوزه تولید علم بر اساس آمار پایگاه استنادی ISI در مقام دوم منطقه هستیم و بر اساس آمار پایگاه استنادی اسکوپوس رتبه اول را در منطقه داریم و در وضعیت کسب و کار رتبه ۱۳۰ جهان را داریم در حالیکه ترکیه از این نظر در رتبه ۵۵ است.
عارف ادامه داد: رتبه ایران در شاخص رقابت‌‌پذیری در جهان رتبه ۸۳ و کشور عربستان در رتبه ۲۴ است. همچنین در شاخص رقابت‌پذیری صنعتی ایران دارای رتبه ۶۸ و ترکیه در رتبه ۳۰ است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در شاخص رونق اقتصادی ایران در رتبه ۱۰۷ و کشور ترکیه ۸۷ است، همچنین در شاخص توسعه انسانی کشور ما در رتبه ۷۵ و کشور قطر دارای رتبه ۳۱ است.
عارف گفت: رشد اقتصادی ایران در برنامه اول توسعه ۹٫۳ درصد بوده است که این رقم در برنامه دوم توسعه به ۷٫۴ درصد تنزل یافت ولی با اجرای برنامه سوم توسعه به ۱۰٫۶ درصد صعود کرد.
عارف گفت: رشد اقتصادی ایران در برنامه چهارم توسعه ۷ درصد بود که در برنامه پنجم توسعه به ۰٫۳ درصد رسید که این وضعیت نگران‌کننده است.
وی ادامه داد: ایران در شاخص دانش فنی دارای ۳۲ امتیاز و در شاخص زیرساخت دارای ۲٫۱ امتیاز است، همچنین رتبه ایران در منطقه در شاخص نوآوری بین ۱۶ تا ۱۷ متوقف مانده و در سطح جهانی نیز از رتبه ۹۵ به رتبه ۱۲۰ سقوط کرده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:‌رتبه ایران در شاخص ظرفیت علوم و فناوری ۵۱ و رتبه ترکیه ۳۵ است و سهم توسعه علم و فناوری کشور ما از تولید ناخالص داخلی ۰٫۵ درصد است در حالیکه بر اساس برنامه‌ریزی‌ها باید به ۴ درصد برسد.

عمران مشاوره – ارشد عمران

پایان خبر

درباره امین کاویانی

امین کاویانی هستم . دانشجوی مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه تهران. در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی عمران سال ۹۴ توانستم رتبه ی ۴۷ کسب کنم. علاقه مند هستم که در زمینه مشاوره به داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد عمران کمک کنم.

هم چنین بخوانید:

زمان کنکور ارشد ۹۶ بالاخره مشخص شد !

به گزارش عمران مشاوره ، دکتر خدایی ، ریاست سازمان سنجش ، تاریخ برگزاری کنکور ارشد …

یک دیدگاه

  1. وقتی دغدغه همه تنها گرفتن مدرک شده، طبیعیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *