1
خانه / نکات مشاوره ای / بیش ترین سرمایه گذاری در صنعت ساخت و ساز در چه کشورهای صورت می گیرد ؟

بیش ترین سرمایه گذاری در صنعت ساخت و ساز در چه کشورهای صورت می گیرد ؟

 

در کشورهای مختلف تخصیص بودجه ی سالیانه بر اساس شاخص های اقتصادی و برآورد نیازها در زمینه های مختلف صورت می گیرد. در این میان عواملی چون رکود اقتصادی بر سیاست گذاری دولت ها در زمینه های مختلف از جمله ساخت و ساز موثر خواهد بود. شرکت AECOM که در سطح بین المللی تولید کننده و عرضه کننده ی عمده ی خدمات در زمینه های حمل و نقل ، محیطی و نیز منابع آب محسوب می شود در گزارشی که در سال ۲۰۱۲ منتشر کرده است، وضعیت  سرمایه گذاری کشور های سرآمد در سرمایه گذاری ساخت و ساز را به تفکیک ناحیه ذکر نموده و با توجه به روند آن ها پیش بینی هایی را ارائه می دهد.

از آن جا که دانستن نکات این گزارش برای علاقه مندان به مهندسی عمران سودمند خواهد بود، لذا گزیده ای از نکات جالب آن را ذکر می نماییم.

در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال ۲۰۱۱ سرمایه گذاری بین المللی در صنعت ساختمان رشدی معادل حدود ۰٫۵ % داشته است.سرمایه گذاری در این صنعت در این سال معادل ۴٫۶ تریلیون دلار در جهان گزارش شده است. البته در سال های اخیر این روند افت داشته است با این حال برخی منابع بر این باور هستند که در سال ۲۰۱۵ با توجه به رونق اقتصادی بیش تر، این سرمایه گذاری دوباره به ۴٫۶ تریلیون دلار خواهد رسید.

FSGDtitled-1

به طور کلی ناحیه های مختلف از لحاظ ساخت و ساز به شش ناحیه ی کلی به نام های آفریقا ، آمریکای شمالی و جنوبی ، آسیا، استرالیا ، اروپا و خاورمیانه طبقه بندی می گردند.

SAS4_19-12-57

نمودار سرمایه گذاری ساخت و ساز در کشورهای مختلف (میلیارد دلار)

 

YY9-26-01

نمودار رشد و زوال سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۲ نسبت به ۲۰۱۱ (درصد تغییر)

آسیا

در سال ۲۰۱۲ آسیا در زمینه ی ساخت و ساز روندی رو به رشد دارد . بزرگ ترین رشد نیز طبق انتظار مربوط به کشور چین با ۹% افزایش ( نسبت به سال گذشته ) در مراتب بعدی هند با ۸% ، اندونزی با ۸% و ویتنام با ۷% رشد قرار دارند.

چین

نکته ی جالب این جاست که کشور چین نه تنها بیش ترین رشد در این صنعت را دارد ، بلکه از لحاظ سرمایه گذاری در این صنعت نیز در جهان رتبه ی نخست را داراست. سرمایه گذاری این کشور در این زمینه تقریبا دو برابر ژاپن است. با این حال سیاست های سرمایه گذاری در چین در حال تغییر است . در گذشته سرمایه گذاری در چین بیش تر در شهرهای ساحلی بود ، اما در حال حاضر سرمایه گذاری ساخت و ساز بیش تر بر ایالت های غربی این کشور متمرکز است.

bkgd-ShanghaiRising-1920x1080-1280x720

شانگ های – چین

سایر کشورهای آسیا

از طرف دیگر تنها ۱۰% صنعت ساخت و ساز آسیا در اختیار هند است. ژاپن نیز با توجه به تلاش های فراوانش در مقابله با زلزله در صنعت ساخت و ساز در آسیا از این لحاظ کشور قدرتمندی به شمار می رود. در این میان اندونزی و ویتنام نیز با تقویت زیرساخت ها در صنعت ساخت و ساز در جهت حمایت از جمعیت در حال گسترش خود تلاش می کنند.

اروپا

در اروپا به خصوص اروپای غربی به دلیل مسائل و بحران های اقتصادی ساخت و ساز رکود قابل ملاحظه ای دارد.به نظر می رسد که تنها کشورهای اسکاندیناوی از اثرات بحران های اقتصادی در امان مانده اند. لذا با این حال پیش بینی می شود  که این روند تا سال ۲۰۲۰ ادامه یابد .

به هر حال بیش ترین رشد در ساخت و ساز در اروپای غربی به ترتیب در آلمان (۱٫۸%) و انگلیس (۱٫۶%) رخ می دهد. در این ناحیه کشورهایی از جمله ایرلند ، اسپانیا ، پرتغال ، ایتالیا و یونان در این صنعت در حال افت هستند.

در اروپای شرقی وضعیت رشد این صنعت به مراتب بهتر از اروپای غربی است. سریع ترین نرخ رشد در کشورهای اروپایی در سال ۲۰۱۲ متعلق به لهستان (۹٫۱%) و پس از آن روسیه با ۶٫۵% و ترکیه با ۵٫۵% می باشد. تمامی این کشورها دارای رشدی بالاتر از میانگین منطقه هستند. یکی از عوامل موثر در رشد روسیه در این صنعت را می توان آمادگی روسیه برای جام جهانی ۲۰۱۸ فوتبال دانست.

tallest-buildings-in-moscow

مسکو-روسیه

خاورمیانه

در خاورمیانه رشد متوسطی در صنعت ساخت و ساز وجود دارد. بیش تر این رشد هم مربوط به هزینه های مربوط به تولید انرژی است. عربستان سعودی بیش ترین هزینه را در این منطقه برای این صنعت متحمل می شود . پس از آن نیز امارات متحده ی عربی ، هزینه ی زیادی را صرف برخی شهرهای خود از جمله ابوظبی و دبی می کند.

با توجه به برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر پیش بینی می شود که قطر نیز افزایش قابل توجهی در این گونه سرمایه گذاری ها داشته باشد.

p665735913-3

قطر

آفریقا

در پی شرایط ناهنجار اخیر در کشورهای شمال آفریقا از جمله لیبی و مصر و … پیش بینی می شود که صنعت ساخت  و ساز با رکود مواجه گردد. البته به عنوان مثال خود لیبی نیاز به بازسازی داشته و مصر هم نیاز به زیرساخت هایی برای دست یابی به انرژی دارد لذا می توان گفت که  این شرایط پایدار نخواهد بود.

در سایر مناطق آفریقایی ، شرایط متفاوتی مشاهده می گردد ، برخی مناطق رشد قابل توجهی دارند ، به عنوان مثال نیجریه با ۸% بیش ترین رشد در صنعت ساخت و ساز را دارد  . در عین حال در برخی کشورها مانند آفریقای جنوبی سرمایه گذاری در این صنعت با کاهش پیوسته ای رو به روست.

آمریکای شمالی و جنوبی

به نظر می رسد ساخت و ساز در ایالات متحده روند ثابتی داشته باشد ، این روند را می توان به گونه ای نتیجه ی بحران اقتصادی ایالات متحده دانست.در نتیجه از این جهت ایالات متحده بیش تر به اروپای غربی شباهت خواهد داشت. البته در آن ناحیه رشد این صنعت را تا حدودی می توان در کانادا و مکزیک انتظار داشت.

در مقابل بر خلاف ایالات متحده در امریکای جنوبی به نظر می رسد که رشد قابل توجهی وجود داشته باشد. به خصوص در کشورهایی اعم از برزیل ، آرژانتین و شیلی رشدی نسبی در این صنعت مشاهده می گردد. بیش تر هزینه برای ساخت و ساز در امریکای جنوبی صرف ایجاد زیرساخت ها بالاخص حمل و نقل و انرژی می گردد.

در این نواحی با توجه به شرایط پیش بینی می شود که کشورهای برزیل ، آرژانتین و شیلی رشد نسبی بالای ۵% داشته باشند. عوامل موثری در این میان در رشد برزیل موثر بوده اند . از جمله ی آن ها می توان به برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ و نیز المپیک ۲۰۱۶ ریو اشاره کرد.

استرالیا

در استرالیا نیز روند رو به رشدی در این زمینه مشاهده می شود. در نیوزلند نیز به دلیل اتخاذ سیاست های بازسازی در مقابل زمین لرزه پیش بینی می شود که این روند هم چنان رو به رشد باقی بماند.

p665735913-3

استرالیا – Hilton Surfers Paradise

نگاه کلی

به صورت کلی می توان گفت زمینه ی ساخت و ساز تا سال ۲۰۱۵ دچار رکود نسبی خواهد بود.ولی با این حال پیش بینی می گردد که بیش ترین رشد سرمایه گذاری در این زمینه هم چنان در چین اتفاق بیفتد. هم چنین به نظر می رسد پس از آن کشورهای هند و اندونزی بیش ترین رشد سرمایه گذاری در این زمینه را داشته باشند. به علاوه بازسازی در کشورهای ژاپن و نیوزلند نیز به عنوان یک محرک برای رشد صنعت ساخت و ساز این کشورها عمل خواهد نمود.در امریکای لاتین که تنها ناحیه ی دارای رشد قابل توجه محسوب می شود نیز انتظار می رود که برزیل و پاناما رشد نسبی خوبی داشته باشند.

اگر به این سرمایه گذاری از نگاه جهانی نگاهی بیندازیم آسیا با توجه به شرایط احتمالا از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ رشد قابل قبولی در این زمینه خواهد داشت. همان طور که در نمودار زیر مشاهده می کنید پیش بینی می شود که سهم آسیا در هزینه های ساخت و ساز از ۳۱% در سال ۲۰۱۵ به ۴۶% در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد. در مقابل سهم اروپای غربی از ۳۵% به ۲۴% کاهش خواهد یافت.

 2015-08-26_10-21-48پیش بینی سهم هر کدام از نواحی در ساخت و ساز جهانی در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۰

درباره امین کاویانی

امین کاویانی هستم . دانشجوی مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه تهران. در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی عمران سال ۹۴ توانستم رتبه ی ۴۷ کسب کنم. علاقه مند هستم که در زمینه مشاوره به داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد عمران کمک کنم.

هم چنین بخوانید:

مشکل وحشتناک بیکاری برای مهندسی ها و بالاخص مهندسی عمران

با عرض سلام خدمت دوستان گرامی ، امیدوارم که همواره در مسیر رسیدن به موفقیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *