2
خانه / نکات آموزشی / با زبان چه باید کرد؟ (بررسی رویکرد دانشجویان در مقابل درس زبان- بخش اول)

با زبان چه باید کرد؟ (بررسی رویکرد دانشجویان در مقابل درس زبان- بخش اول)

با زبان کنکور ارشد عمران چه باید کرد ؟

 

یکی از سوالات اساسی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد عمران نحوه ی برخورد با درس زبان انگلیسی است. متاسفانه برخی به دلیل مشاوره های نادرست ، در پاسخ به این سوال ، جواب های نادرستی می گیرند به گونه ای که حتی عده ای دانشجویان از طرف برخی موسسات که خود این موسسات، کلاس و برنامه ای برای درس زبان ندارند ، به این جهت ترغیب می شوند که درس زبان راحذف نمایند . پیچیده بودن نکات گرامری ، زیاد بودن لغاتی که باید حفظ شود و سختی درک متون … نیز از دیگر مواردی هستندکه این انگیزه را قوت می بخشند.

متاسفانه برخی موسسات کنکور ارشد عمران روی مسائل مهم هیچ تاکیدی نشان نمی دهند.
سوال بزرگ این جاست که با توجه به این که امروزه منابع مطالعه اکثرا به زبان انگلیسی است،  آیا یک دانشجوی کارشناسی ارشد عمران نباید قادر به این باشد که به سایت ها و منابع مرتبط مراجعه کرده و در زمینه ی مورد مطالعه ی خود اطلاعات کسب کند؟

 

زبان کنکور ارشد عمران

اهمیت درس زبان تا حدی است که حتی در برخی دانشگاه ها در دوره ی کارشناسی ارشد عمران اصلا تعدادی از کلاس ها به زبان انگلیسی برگزار شده و استاد درس را به زبان انگلیسی ارائه می کند. آیا دانشجویی که در گذشته به توصیه ی دوستان درس زبان را کنار گذاشته است ، در این مقطع با هیچ گونه مشکلی مواجه نخواهد شد ؟

توجه داشته باشید که اگرچه مطالعه ی زبان ممکن است برای برخی سخت بوده و نیز مشخصا نیاز به حفظ کردن لغات زیادی دارد ، اما این باید توجه داشت که سرجلسه ی کنکور ارشد عمران ، وقت زیادی را از شما نخواهد گرفت چرا که در مواجهه با سوالات زبان در کنکور تنها دو حالت پیش می آید . یا داوطلب سوال را بلد هست یا نه. لذا وقت کمی را در حالت تعلل روی تست های زبان می گذارد. در حالی که مثلا یک تست مقاومت مصالح و یا تحلیل سازه ها گذشته از این که نیاز به کلی تفکر و محاسبه دارد ، در نهایت نیز معلوم نیست که از آن جواب درستی دربیاید و بتوان از آن مسئله امتیازی گرفت.

 

آیا اختصاص وقت برای یادگیری زبان کنکور ارشد عمران به صرفه خواهد بود ؟

 

برخی بر این باورند  : ((برای آزمون کارشناسی ارشد عمران دامنه ی زیادی از لغات باید به خاطر سپرده شوند که کلی وقت می گیرند. گذشته از این که ممکن است بسیاری از این لغات از ذهن پاک شوند ، فقط تعدادی لغات خاص در آزمون به کار خواهند آمد . لذا مطالعه ی درس زبان با توجه به میزان وقتی که برایش اختصاص داده می شود ،  اصلا به صرفه نخواهد بود . ))

 

زبان کنکور کارشناسی ارشد عمران

در پاسخ توجه شما را به یک نکته جلب می کنیم : فرض کنید مثلا یک داوطلب حجم زیادی لغات زبان تخصصی عمران حفظ کند (بالتبع با اختصاص زمان زیاد) و در بدترین حالت هم دست آخر از اکثر آن ها در کنکور استفاده نکند. حال سوال این است آیا یاد گرفتن لغاتی که در کنکور نمی آیند کار بیهوده ای است؟ آیا داوطلب در این حالت ضرر کرده است ؟

بدیهی است که در این حالت قطعا داوطلب متوجه ضرری نشده است . چرا که وی در آینده که کنکور ارشد عمران را پشت سر گذاشت ، در مراجعات به سایت ها و خواندن مقالات و حتی فیلم ها قطعا از آن ها استفاده خواهد کرد. به علاوه آشنایی با لغات مهم زبان انگلیسی برای هر مهندسی یک امر بسیار ضروری است. در مورد این که این لغات ممکن است به یاد بروند ، نیز باید گفت که روش اصولی یادگیری لغات زبان استفاده از ابزارهای کمک آموزشی مانند جعبه ی لایتنر و … است.از لحاظ عملی نیز ثابت شده است چیزی که به مرور و با تداوم یاد گرفته شود در حافظه ی بلند مدت تثبیت شده و هرگز فراموش نخواهد شد.

همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که چیزی که سریع فراگرفته می شود ، سریع نیز از خاطر خواهد رفت. لذا اگر می خواهید چیزی را به گونه ای بیاموزید که بتوانید سرجلسه از آن استفاده کنید، حتما سعی کنید که  آن را به مرور به خاطر بسپارید. لذا توصیه می شود که هر روز مثلا یک ساعت را به مطالعه ی زبان ارشد عمران اختصاص دهید.

 

آمادگی برای کنکور ارشد عمران

عده ای دیگر از داوطلبان کنکور ارشد عمران نیز علی رغم دلایل بالا همین روزی یک ساعت مطالعه را هم زیاد می دانند . آن ها بر این عقیده هستند که با وجود درس هایی سنگین مثل مکانیک جامدات و سیالات و … فرصتی برای زبان باقی نخواهد ماند.به علاوه آن ها می گوید که این درس ها برای یک مهندس عمران بیش تر ضرورت دارد.

 در پاسخ باید گفت که اولا این گفته درست نمی باشد ، چرا که اولا یکی از مهم ترین نکات برای هر مهندسی در هر رشته ای ، تسلط و یا حداقل داشتن درکی قابل قبول از زبان انگلیسی است. بخش مهمی از هویت علمی هر انسان تحصیل کرده ای ( اعم از دانشجوی کارشناسی ارشد عمران )  را همین آشنایی وی و توانایی برقراری ارتباط از طریق زبان تشکیل می دهد.

به علاوه با نگاهی سطحی به دروس مهندسی عمران می توان متوجه شد که  تمامی دروس آمادگی برای کنکور ارشد عمران ، شامل مفاهیمی تحلیلی هستند. مثلا مکانیک جامدات ، مکانیک سیالات ، مکانیک خاک و … . طبیعی است که مفاهیم تحلیلی در صورت مداوم خوانده شدن ، به شدت ذهن را خسته می کنند چرا که این مفاهیم تماما از نیم کره ی چپ مغز انسان استفاده می کنند. لذا داوطلب پس از سه یا چهار ساعت مطلعه ی این مباحث ، کاملا قدرت مطالعه ی این دروس را از دست خواهد داد.  در این میان مطالعه ی زبان علاوه بر این که در روند مطالعه ایجاد تنوع می کند، به عنوان یک استراحت برای نیم کره ی چپ مغز محسوب می گردد.به طوری که پس از مطالعه ی یک ساعت زبان دوباره قدرت مطالعه ی مباحث تحلیلی مثل مکانیک جامدات ، خاک و سیالات و … را به دست خواهید آورد.

 

ادامه تحصیل ، انگیزه ی مطالعه ی زبان کنکور ارشد عمران

 

دلیل دیگر فراگیری زبان نیز انگیزه برای ادامه ی تحصیل است، بسیاری از داوطلبان کارشناسی ارشد عمران برای ادامه تحصیل در خارج از کشور برنامه دارند. تقریبا تمام این افراد به وضوح می  دانند که مهم ترین و اصلی ترین عامل برای موفقیت در ادامه تحصیل ، آشنایی با زبان انگلیسی است. در مقابل بسیاری دیگر نیز در حال حاضر برنامه ی خاصی برای دکترا و .. ندارند ولی باز هم این برنامه نداشتن سبب نمی شود که آن ها زبان را نادیده بگیرند. چرا که کنکور ارشد عمران فرصت خوبی برای ایجاد و یا تقویت یک پایه ی قوی در زبان انگلیسی خواهد بود .

 

کارشناسی ارشد عمران

در مجموع به طور کلی دلیل موجهی برای حذف درس زبان وجود ندارد. زبان انگلیسی ، در حال حاضر زبان ارتباطی روز دنیا است و ارتباط برقرار کردن از طریق آن صورت می گیرد. در ادامه در زبان کنکور ارشد عمران که قسمت دوم همین بحث است ، نکات کلیدی را ذکر خواهیم کرد.

 

عمران مشاوره – مشاوره کنکور کارشناسی ارشد عمران

پایان

درباره امین کاویانی

امین کاویانی هستم . دانشجوی مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه تهران. در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی عمران سال ۹۴ توانستم رتبه ی ۴۷ کسب کنم. علاقه مند هستم که در زمینه مشاوره به داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد عمران کمک کنم.

هم چنین بخوانید:

آیا ممان اینرسی دایره اشتباه است ؟؟ (نکته ای که خیلی ها نمی دانند ! – قسمت اول )

آیا اثبات زیر نشان می دهد که ممان اینرسی دایره اشتباه است ؟ (نکته ای …

12 دیدگاه

 1. با سلام .خسته نباشین من ی هفته س مدرک کارشناسی روگرفتم الان واسه کنکور ارشد دو ماه تقریبا فرصت دارم بنظرتون شانسی دارم بخونم؟ .ممنون میشم راهنمایی کنید

 2. سلام خسته نباشيد
  من ترم سه كارشناسي هستم
  مي خواستم بدونم از كي بايد براي كنكور ارشد اماده بشم؟ واز الان در چه درسايي كار كنم
  با تشكر

 3. سلام خسته نباشید
  ببخشید در رابطه با معدل موثر در کنکور ارشد میخواستم بدونم منظور معدل(که شامل عمومی ها و تخصصی هاو پایه) هست یاغیر این؟

 4. باسللم
  ایا سیالات اسانتر است یا خاک ؟
  ودروس اسان هر یک را مشخص کنید!!!

 5. سلام قصد دارم برای ارشد شروع کنم و امسال مدرک کارشناسیم رو گرفتم خواستم بدونم برای اینکه درست استارتشو بزنم و حرکت کنم از نظرات راهنمایی شما شما استفاده کتم
  ممنون میشم از شما

 6. سلام
  من میخوام حتما رتبه خوبی بیارم از مرداد ماه هم شروع کرده ام الانم میخونم فقط میخواستم بدونم که شما دقیقا چجوری خوندین و از جه منابعی استفاده کردین.
  خیلی ممنون.

 7. سلام روزتون بخیر
  من امروز باپیجتون آشنا شدم .مطالبتون خیلیییی مفید وعالی بود…براتون آرزوی بهترین ها رودارم وخیلی خیلی ممنونم???

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *