2
خانه / کلیدی / شروع سریع

شروع سریع

برای شروع مطالعه برای آمادگی آزمون کارشناسی ارشد مهندسی عمران ، دامنه ی گسترده ای از داوطلبان وجود دارند.

بسیاری از داوطلبان در این برهه مسیر مطالعه ی دروس کارشناسی مهندسی عمران را طی کرده اند، لذا از لحاظ آشنایی با دروس مهندسی عمران مشکلی نخواهند داشت. لذا آن ها هر چند که پایه درسی ضعیفی داشته باشند ، می دانند که علاقه و استعدادشان در چه دروسی از مهندسی عمران خواهد بود.

 با این حال عده ی زیادی نیز از سایر رشته ها برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی عمران ، اقدام می کنند. در این گونه موارد مشاوران بعضا با دانشجویانی رو به رو هستند که اطلاعات پایه شان از رشته ی مهندسی عمران در حد صفر می باشد. هم چینین از مباحثی که باید در کنکور کارشناسی ارشد عمران روی آن تمرکز کنند ندارند .به علاوه این موضوع که بسیاری دارای استعداد و علاقه ی متفاوت هستند. لذا نمی توان برای آن ها یک قانون کلی در نظر گرفت. لذا اکیدا توصیه می شود که رفتن به کلاس ها و نحوه ی حذف دروس با صلاحدید مشاور صورت گیرد. متاسفانه در حال حاضر شاهد این بوده که  بسیاری از داوطلبان که دارای گرایش ها و علاقه های مختلفی هستند ، به توصیه ی دوستانشان بعضا در کلاس های یکسانی ثبت نام کرده و شیوه ی مطالعه ی خاصی نیز انتخاب نمی کنند.

به عنوان مثال اخیرا دانشجویی که علاقه ی به شدت زیادی به درس روسازی داشت ، از طرف برخی آشنایان با فضای کنکور و با توجه به این که سوالات روسازی در کنکور دشوار است ، مصمم به حذف این درس در کنکور شده بود. جالب بود در هنگام صحبت کردن با وی خود اظهار داشت که اشتغال مورد علاقه ی آینده ی وی نیز مرتبط با روسازی خواهد بود. این که شخص استعداد و علاقه ی خود را در کنکور نادیده بگیرد ، اگرچه یک اشتباه محض بود ، با این حال آن شخص سعی داشت که خود را با دیگران تطبیق دهد !!

 

دروس کنکور کارشناسی ارشد عمران

 

لذا این جاست که اهمیت مشاوره کنکور ارشد عمران نمایان می گردد . در این میان ، برخی قواعد کلی  وکلیدی آزمون کارشناسی ارشد عمران که مورد استفاده ی بسیاری خواهد بود را در ادامه ذکر می کنیم :

به طور کلی سوالات آزمون ارشد عمران از ۶ بخش کلی تشکیل شده است که به ترتیب در دفترچه ی آزمون عبارتند از :

۱- زبان انگلیسی (شامل زبان عمومی و تخصصی مهندس عمران)

۲- ریاضیات (شامل دروس ریاضی ۱ ، ریاضی ۲ و معادلات دیفرانسیل)

۳- مکانیک جامدات (شامل مقاومت مصالح ۱ و تحلیل سازه ها ۱ )

۴- مکانیک خاک و پی (شامل دو درس مکانیک خاک و مهندسی پی)

۵- مکانیک سیالات و هیدرولیک (شامل دو درس مکانیک سیالات و هیدرولیک)

۶-  دروس طراحی (شامل ۴ درس سازه های فولادی ۱و ۲ – سازه های بتنی ۱و۲ – راهسازی – روسازی)

با توجه به تفاوت در نوع دروس ، شیوه ی برخورد با دروس نیز تفاوت دارد. با این حال برخی از این دروس سنگین تر بوده و به تبعیت نیاز به مطالعه ی بیشتری نیز خواهند داشت این دروس به ترتیب سنگینی محتوا عبارتند از :

 • تحلیل سازه ها
 • مکانیک سیالات
 • مکانیک خاک
 • مقاومت مصالح

توصیه ی ما بر این است که مطالعه ی این دروس را حتما از تابستان آغاز کنید. به علاوه درس زبان را از همین حالا شروع کنید ، برای این منظور مطالعه ی زبان برای کنکور ارشد عمران را از این جا مطالعه نمایید. زبان در کنکور ارشد عمران بسیار مهم تلقی می گردد . البته مطالعه ی شما قطعا شامل تمامی دروس نخواهد بود. در ابتدا شما به این نیاز دارید که با یک استراتژی درست برخی دروس را حذف نمایید. حذف این دروس باید با توجه به علاقه و استعداد شما باشد. برای سایر درس ها نیز پاییز فرصت خوبی خواهد بود. هم چنین با توجه به زیاد بودن حجم مطالب می توانید از دی ماه و نیمه ی بهمن به عنوان فرصتی برای یک جمع بندی حرفه ای استفاده کنید.

 

آمادگی برای کنکور ارشد عمران

هرگز از یاد نبرید که در کنکور ارشد عمران نباید برای حل تمامی سوالات حرص داشته باشید. لازمه ی موفقیت در کنکور این است که با استراتژی از کنار برخی سوالات عبور کنید. از میزان وقتی که برای این سوالات به شما داده می شود می توانید برای دروسی که پتانسیل خوبی در آن ها دارید ، استفاده کنید.

 

 خلاصه برداری ، امری مهم در ارشد عمران

 

به جرئت می توان گفت که خلاصه برداری اثر بخش ترین قسمت مطلالعه برای کنکور کارشناسی ارشد عمران است . در برخی موارد مرور خلاصه برداری ها در لحظات آخر توانسته  است که رتبه ی کنکور داوطلب را تا چندین برابر بهبود بخشد. البته این موضوع که آیا خلاصه برداری برای تمامی افراد به این اندازه مفید خواهد بود یا خیر ، کاملا بستگی به نوع حافظه ی فرد دارد. معمولا افرادی که دارای حافظه ی بلند مدت تری می باشند، کم تر به خلاصه برداری نیاز خواهند داشت.

به عنوان یک اصل کلی به خاطر داشته باشید هنگامی که  مطلبی به سرعت یاد گرفته شود، به همان سرعت نیز فراموش خواهد شد. لذا در افرادی که سریع فرمول ها  و روش حل مسئله را به خاطر می سپارند ، خلاصه برداری امری ضروری خواهد بود.

 

کارشناسی ارشد عمران

به علاوه با خلاصه برداری هر شخص در انتهای کار ، مجموعه ای از نکات خواهد داشت که مرور این نکات در روزهای آخر بسیار مفید خواهد بود. در مورد خلاصه برداری هرگز فراموش نکنید که خلاصه ی هر شخص مختص خود شخص بوده و نمی توان از خلاصه ی شخصی دیگر استفاده کرد. چرا که اثر بخشی مرور سریع در خلاصه ها به دلیل این بوده که نوشته ها متعلق به خود شخص می باشند.

با توجه به این که حجم خلاصه های کنکور کارشناسی ارشد عمران احتمالا زیاد خواهد بود ، باید در نگهداری درست آن ها نیز توجه کافی داشته باشید.برای این منظور می توانید از چندین کلاسور استفاده نمایید و آن ها را مرتب نگاه دارید. در نوشتن خلاصه نویسی حتما از خودکار استفاده کنید ، چرا که این خلاصه ها باید تا مدت زیادی برای شما قابل استفاده باشند.

نکته ی دیگر این که حتما در خلاصه هایتان از حداقل یک مثال استفاده کنید.بدون مثال ، خلاصه برداری کم تر موثر واقع خواهد گردید . چرا که هنگام مرور مباحث به وسیله ی مثال ، با یک نگاه می توان کلیه ی مباحث را به یاد آورد . در مطالعه برای آزمون کارشناسی ارشد عمران این موضوع بسیار اهمیت دارد. حسن دیگر آن این است که هنگام مرور می توانید همان یک مثال را حل کنید، در نتیجه در صورتی که قسمتی از حل یک سوال از خاطرتان رفته بود ، آن را به خاطر خواهید آورد. هم چنین حل مثال در هنگام مرور باعث ایجاد یک نوع اعتماد به نفس در شما می شود که از دستپاچه شدن در جلسه ی کنکور در امان خواهید بود.

 

برنامه ریزی زمانی در کنکور ارشد عمران

 

در مورد کنکور ارشد عمران این را می بایست به خاطر داشته باشید که اگرچه قضاوت از روی کمیت مطالعه کاری درست نخواهد بود و در درجه ی اول می بایست کیفیت مطالعه مد نظر قرار گیرد ، با این حال به علت در دسترس نبودن معیار و مقیاس مشخصی از مطالعه ناچار به استفاده از برنامه ریزی زمانی هستیم. سعی کنید همیشه از حدود ساعات مطالعه ی خود مطلع باشید. می توانید آن ها را در یک دفترچه ی کوچک و یا تلفن همراه خود یادداشت نمایید. در ثبت این ساعات و حدود مطالعه کاملا به صورت منسجم عمل کنید. به طوری که بتوانید با یک نگاه از میزان مطالعه ی خود آگاه شوید.

بدین منظور می توانید از جدولی مانند جدول زیر استفاده کنید.

 

برنامه ریزی کنکور ارشد عمران

حسن این جداول برنامه ریزی این است که به روند خواندن دروس دسترسی سریعی خواهید داشت.با یک نگاه کوتاه به این جداول می توانید عملکرد خود در مقابل دروس مختلف  را ارزیابی نمایید.

نکته ی دیگر این که سعی کنید بلافاصله پس از مطالعه ی متن یک درس به تست زدن نپردازید. می توانید پس از مطالعه ی صورت درس و خلاصه برداری از آن ، درس را کنار بگذارید. در روز های بعد به سراغ درس بروید با این تفاوت که این بار سعی کنید تنها با استفاده از خلاصه برداری های خودتان آن را مرور کنید.پس از آن می توانید تست های آن مبحث را حل کنید. این کار چند فایده خواهد داشت. اول این که به دلیل مرور درس در بازه های زمانی مختلف درس مورد نظر در ذهن شما تثبیت می شوند. در مورد کنکور ارشد عمران این تثبیت شدن ، امری کاملا ضروری خواهد بود . ثانیا این که در صورت این که نکته ای را در خلاصه برداری ها جا انداخته باشید ، در تست ها با آن مواجه خواهید شد ، لذا نقایص خلاصه برداری نیز به خودی خود برطرف خواهد گردید.

 

عمران مشاوره – کنکور ارشد عمران

کانال دانلود آهنگ پایان

درباره امین کاویانی

امین کاویانی هستم . دانشجوی مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه تهران. در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی عمران سال ۹۴ توانستم رتبه ی ۴۷ کسب کنم. علاقه مند هستم که در زمینه مشاوره به داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد عمران کمک کنم.

هم چنین بخوانید:

مشکل وحشتناک بیکاری برای مهندسی ها و بالاخص مهندسی عمران

با عرض سلام خدمت دوستان گرامی ، امیدوارم که همواره در مسیر رسیدن به موفقیت …

16 دیدگاه

 1. سلام من تازه میخوام برای ارشد شروع کنم و قصد دارم زبان که قوی هستم و مقاومت و تحلیل و خاک و پی را بخوانم به نظر شما امکانش هست بتونم در این زمان کم رتبه زیر ۱۰۰۰ بیارم ؟
  و اینکه حداقل چقدر مطالعه در روز لازمه ؟

 2. سلام
  وقت بخیر
  رشته کارشناسی من مهندسی برق و علاقه اصلیم عمران
  دارم ارشد عمران میخوانم
  ریاضیاتم خوبه و زبان هم اوکی
  کلاس های سیالات هیدرلیک دانشگامون را رفتم از این دروس هم میتوانم…
  میخوام راهنماییم کنید از دروس دیگه چی بخونم
  و کدوم حذف کنم با توجه به زمانم
  سپاسگذارم

 3. سلام.من ارشد امسال دادم.اما زمان زیادی نذاشتم.و غلط زیاد زدم.قم شبانه سازه قبول شدم ک نرفتم.الان برای ارشد خیلی دودل شدم ک رشته خودمو یعنی عمران وادامه بدم یارشته حسابداری .اخه فعلا شرایط کاری عمران خوب نیست.لطفا شما راهنماییم کنید.سپاس

 4. سلام دانشجوی عمران هستم و از امروز تا ازمون سال ۹۷ فقط ۷ ماه وقت دارم اصلا نمیدونم از کجا شروع کنم چجوری و با چه روشی مطالعه کنم از چه منبعی استفاده کنم توی این ۷ باقیمونده روزی چند ساعت بخونم ممنون میشم اگه کمک کنید

 5. سلام.یه سوال داشتم این که رشته عمران در مقطع کارشناسی پایان نامه داره یا نه؟
  با تشکر از شما.

 6. سلام من چند سال واسه ارشد عمران امتحان دادم اما متاسفانه هیچ مطالعه ای نداشتم اما امسال میخوام با ی رتبه خوب ی دانشگاه خوب قبول بشم لطفا راهنماییم کنید ک چطوری برنامه ریزی کنم تا موفق بشم و بیشتر از کدوم کتابا استفاده کنم برا تست زدن، چ کتابایی رو اول شروع کنم ب خوندن روزی چند ساعت درس بخونم بهترین کتابا کدوما هستن تا تهیه کنم

 7. سلام
  من از یک رشته ی دیگه ای می خوام وارد عمران بشم
  می خواستم ببینم کدوم درس باید اول شروع کنم؟
  ممنون

 8. سلام
  من یه هفته فرصت دارم برای کنکور بخونم.تا الان هم هیچی نخوندم… از لحاظ پایه علمی خوب هستم ولی عالی نه, به نظرتون اگه تو این یه هفته باقی مونده به کنکور بشینم ازمونای سال های پیش رو بزنم بهتره یا اینکه دو درس رو انتخاب کنم و بخونم؟

 9. واقعا ازتون بخاطر مطالب فوق العاده مفیدی که قرار دادین نهایت سپاسگزاری رو میکنم.
  در پناه حق ….

 10. سلام نظام مهندسی به کدوم رشته عمران مهر میده؟ ممنون ….

 11. علیرضا عنصری

  سلام خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
  من الان سرباز هستم و می خواستم برای کنکور ارشد عمران خودمو آماده کنم می خواستم ببینم بهترین برنامه ریزی که میتونم بکنم ؟ روزی چند ساعت درس بخونم ؟ چه درس هایی رو اول بخونم ؟ چقدر زمان برای هر درس بزارم ؟ کتاب های سری عمران رو دارم همین ها بسه یا کتاب های مرجع رو هم بخونم ؟ هر اطلاعات تکمیلی که مدنظر جنابعالی هست
  هدف نهایی من هم قبولی تو شریف یا تهران یا تربیت مدرس هست بعد دانشگاه های دیگر تهران
  ممنون از شما یاعلی

 12. سلام مهندس
  ممنون از توضیحات سایت خوبت
  من پشت کنکوری هستم والبته فارغ التحصیل تا کنکور ۹۶ از سایت خوبت بهره میبرم و دنبال مطالب مفیدت خواهم بود
  لطفا برام از خلاصه برداری بیشتر بگین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *